Latest Post

Ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie: Zdrowie na pierwszym miejscu Micromaster 440

 

Dla wielu osób prowadzących swój własny warsztat powinna liczyć się przede wszystkim wygoda wykonywania codziennych obowiązków. Jedni dbają o prawidłowe przechowywanie narzędzi, wykorzystując w tym przypadku szafy i tablice narzędziowe, inni zaś jako najważniejszy element wyposażenia swojego warsztatu traktują stoły. Nie bez powodu. To właśnie na stołach przeprowadza się obróbkę różnych materiałów i to właśnie na nie każdy właściciel warsztatu powinien przeznaczyć zdecydowanie największe fundusze firmowe.

Do czego służy stół warsztatowy?

Stół warsztatowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do wykonywania codziennych obowiązków w wybranym warsztacie, np. zajmującym się mechaniką pojazdową czy np. montażem różnych urządzeń. Niestety wielu przedsiębiorców szukając pewnych oszczędności, stawia na stoły niewyspecjalizowane i nieprzeznaczone do wybranego rodzaju prac. Mogą być lekkie, niewystarczająco stabilne, a w skrajnych przypadkach nawet dość niebezpieczne, szczególnie po dużym obciążeniu. 

Stoły warsztatowe dedykowane do danego rodzaju prac są znacznie lepszym wyborem. Wymagają co prawda pewnych inwestycji, jednak ich zalety z całą pewnością dobrze wpłyną na efektywność pracy całej firmy.

Jakie cechy ma dobry stół do warsztatu?

Dobry stół do warsztatu ma kilka cech, przez które stanowi doskonały wybór dla wszystkich – zarówno dla firm zajmujących się montażem, jak i obróbką mechaniczną czy termiczną różnych materiałów, w tym stali czy drewna. Stoły te cechują się przede wszystkim dużymi możliwościami. Przedsiębiorca może liczyć na:

  • Możliwość personalizacji – dobre stoły do warsztatu można z łatwością dopasować do potrzeb danego przedsiębiorstwa, wybierając model bez szuflad, lecz z dużą szafkę pod spodem lub odwrotnie – wieloma szufladami o stosunkowo niedużej wysokości i głębokości. To, które rozwiązanie okaże się lepsze zależy od specyfiki danej pracy. Czasami istotny jest dostęp do małych przedmiotów, np. śrub czy wkrętów i nakrętek, a w innym przypadku – do narzędzi ręcznych czy elektrycznych i pneumatycznych.
  • Ogromną trwałość – praca na stołach warsztatowych może opierać się na obróbce masywnych, ciężkich przedmiotów, które wymagają  zachowania pełnej stabilności. Wytrzymałe i mocne stoły warsztatowe są zazwyczaj wykonane ze specjalnych profili, które doskonale radzą sobie z obciążeniem rzędu kilkuset kilogramów.
  • Możliwość zdecydowania i rodzaju blatu – niektóre prace najlepiej się realizuje na blacie śliskim i niedającym oporu podczas przesuwania przedmiotów w trakcie ich obróbki, podczas gdy w innych przypadkach najlepiej sprawdzi się mebel wyposażony w stół gumowany lub drewniany.

Stół do warsztatu – jak wybrać ten idealny?

Wybierając swój idealny stół do warsztatu, koniecznie zwróć uwagę na jego możliwości techniczne oraz rodzaje zastosowań i najważniejsze zalety. Liczy się także producent – im bardziej znany, tym także mniejsze ryzyko płynie ze współpracy. Liczą się takie detale jak np. centralna blokada wszystkich szuflad, materiał wykonania cokołu – najlepiej blacha stalowa, a także możliwość przykręcenia cokołu do podłoża. W wielu przypadkach bardzo istotną informacją może okazać się maksymalne obciążenie szuflad, dochodzące do wartości nawet 60 kg, a także ich wysuw, który może wynosić w przypadku firm znanych na rynku wyposażenia firmowego aż 95%.