Utrzymanie posadzki wykonanej z betonu w idealnym stanie technicznym i wizualnym jest zadaniem bardzo trudnym, lecz jednocześnie także wymaganym ze względu na specyfikę tego surowca. Otwarte pory oraz bardzo chłonna struktura tego materiału sprawia, że nie da się utrzymać go w odpowiednim stanie bez zadbania o użycie kilku specjalistycznych środków o wyspecjalizowanym przeznaczeniu. To jednak nie wszystko. Posadzki betonowe stawiają przed zarządcami dróg, budynków czy parkingów wiele innych wymagań. Od ich spełnienia zależy to, w jakim stanie będzie beton po upływie kilku lat eksploatacji.
Podłoga betonowa – dlaczego aż tak popularna?
Podłogi betonowe stosuje się w budownictwie bardzo często, a te niewykończone doskonale się sprawdzają jako posadzki w miejscach takich jak parkingi czy w magazynach oraz miejscach przeładunku w różnych przedsiębiorstwach. Ich niekwestionowaną zaletą jest bardzo niska cena wykonania, gdyż tak naprawdę sprowadza się do wykonania wylewki samopoziomującej, lecz także pozorna łatwość utrzymania. Dlaczego pozorna? Gdyż tak naprawdę utrzymanie takiej posadzki w idealnym stanie wymaga nie lada zachodu, wiedzy i zaangażowania bardzo dużych środków finansowych. Czy jednak na pewno? Jak się okazuje – nie zawsze. Nowoczesna chemia sprawdza się w tym celu wprost doskonale.
Jak wygląda źle utrzymana podłoga wykonana z betonu?
Źle utrzymane posadzki betonowe to zmora współczesnego budownictwa, gdyż większość firm zajmujących się ich utrzymaniem i konserwacją błędnie zakłada, że wystarczy ją prawidłowo wykonać – całą resztą zajmie się „natura”. Tak naprawdę jednak niedostateczna pielęgnacja prowadzi do wielu nieprzyjemnych następstw. Należy do nich przede wszystkim zmiana koloru, wynikająca z chłonnej struktury tego surowca. Na jej powierzchni mogą także pojawiać się głębokie zarysowania, czasami także bardzo niska wytrzymałość na statyczne lub dynamiczne obciążenia. W wielu skrajnych przypadkach może dojść do łuszczenia i pęknięć, podczas gdy czasami zupełna deformacja i powstanie bardzo głębokich odprysków. Każdy z tych objawów niszczenia betonowej posadzki jest zazwyczaj pierwszym symptomem dużych kosztów związanych z jej naprawą.
Dobre sposoby na zabezpieczenie betonu na wiele lat
Beton warto przede wszystkim impregnować. To najważniejsze zadanie, które z całą pewnością odwdzięczy się znacznie dłuższym czasem bezproblemowej eksploatacji, pomoże także w uniknięciu wysokich kosztów związanych z naprawą posadzki.
Postaw na uszczelniacze do betonu. To chemiczne preparaty, które przede wszystkim zabezpieczają ten materiał przed wieloma uszkodzeniami wynikającymi z jego charakterystyki. Uszczelniacze są zazwyczaj bezbarwne i na bazie wody, zawierają zmikronizowany akryl, który znakomicie penetruje chłonną strukturę betonu i zabezpiecza go od wewnątrz. Preparaty działają także przeciwpyłowo i utwardzająco, a także, przy prawidłowym użyciu, szybkim wysychaniem (już po 12 godzinach). To zdecydowanie najlepszy sposób zabezpieczenia betonu na wiele lat eksploatacji, który ma zwolenników przede wszystkim wśród właścicieli magazynów, hal produkcyjnych i parkingów.